A kánikulát az elmúlt időszakban senki sem úszhatta meg, ez a rendkívül magas hőmérsékletet jelenti, ami hosszabb ideig tart. A kánikula hatása elsősorban az izzadásban jelenik meg, hiszen egy védekező mechanizmus, így hűti magát a test. Nemcsak a kánikula jelent veszélyt ebben az időszakban, hanem a hirtelen hőmérséklet-változás is.
Hőleadás és dehidratáció
A kánikula hatása elsősorban az izzadást jelöli, a szervezet így tudja a saját hőjét szabályozni és valamely szinten hűteni magát, mely során a test víz- és elektrolitveszteséget szenved el. Továbbá könnyen felléphet a dehidratáció veszélye is, kánikula alatt kiemelten figyelni kell a megfelelő folyadékbevitelre. A kánikula okozta dehidratáció tünetei lehetnek a szomjúság, száraz bőr, fejfájás és a szédülés is.
Keringési rendszer terhelése
A nagyon magas hőmérséklet okozhatja az erek kitágulását is, ami alacsonyabb vérnyomást eredményezhet. A kánikula ezen hatása kifejezetten veszélyes lehet, főleg azok számára, akiknek eleve alacsony a vérnyomásuk. A kánikula okozhatja a szívfrekvencia növekedését is, ami lényegében annyit jelent, hogy a szív gyorsabban pumpál annak érdekében, hogy minél több vér jusson a bőr felszínére, ezzel elősegítve a hőleadást. Ez az aspektus különösen veszélyes azokra nézve, akik szívét óvni kell a megterheléstől.
Légzőrendszeri problémák
A kánikula hatása következtében kialakuló magas hőmérséklet és páratartalom kombinációja nehezítheti a légzést. Ez különösen asztmában vagy más légzőszervi betegségben szenvedők esetében válik fontossá, hiszen számukra alapvetően nehezebb ellátni ezt a szervi alapszükségletet. A légszennyezés is gyakran növekszik a kánikula idején, ami tovább súlyosbíthatja a légzőrendszeri problémákat.
Hidegből melegbe, melegből hidegbe
Azt a szempontot sem hagyhatjuk figyelmen kívül, hogy a kánikula hatására szinte minden otthonban használatba veszik a klímákat, ez már a munkahelyek és további zárt helyiségek nagy részére is igaz. Ha a kinti nagy melegből egyik pillanatról a másikra 19 fok lesz, az bizony terheli a szervezetet, az erek összehúzódnak (vazokonstrikció), hogy minél aktívabban meg tudják tartani a testhőt. Ez megfázáshoz, további légúti betegségekhez, izomgörcsökhöz, valamint szív- és érrendszeri problémákhoz vezethet. Fordított esetben, tehát akkor, ha a hideg lakásből lépünk ki a nagy melegbe, a kánikulának a következő hatásai jelenhetnek meg: hőguta, dehidratáció és elektrolit-egyensúly felborulása.
Ezért kiemelten fontos védekezni a kánikula hatásai ellen, elsősorban az elegendő mennyiségű folyadékbevitellel, a klíma megfelelő használatával és a hirtelen hőmérséklet-változás kerülésével.