Energiahatékonysági mutatók magyarázata

Amikor eljutunk ahhoz a kérdéshez, hogy a klíma melyik energiabesorolást kapja, akkor a meghatározott szezonális hatékonysági értékekhez szükséges nyúlni: SEER (hűtésnél) és SCOP (fűtésnél). Ezek az értékek az EER és a COP értékeket váltották fel, a SEER és a SCOP jelzések életszerűbbek, ez a szabályzat 2013. január 1-én lépett életbe.

SCOP és COP

Fűtési mutatók, tehát az vizsgálható a megadott értékek által, hogy mennyivel gazdaságosabb a sima elektromos energiánál a klímával való fűtés. A SCOP (Seasonal Coefficient of Performance rövidítése), aminek magyar jelentése szezonális teljesítménytényező, lényegében régebbi változata a COP (Coefficient of Performance rövidítése), ami pedig a teljesítmény együtthatóját jelenti. 

SCOP-érték

Az inverteres klímákat a SCOP-érték alapján a következőképpen tudjuk csoportosítani:

SEER és EER

Ezek az értékek leginkább a hűtés szempontjából lesznek fontosak, hiszen általuk azt lehet összemérni, hogy a klímáknak milyen fogyasztása van egy hűtési szezonban az elektromos energiához viszonyítva. Azért érdemes SEER-értékű berendezést választani, mert nem csak pénztárcabarát, hanem még a környezetnek is kedvezőbb. Ennek az értéknek nem minden területen azonos a meghatározása, például Amerika északi és középnyugati részén a minimum SEER-érték 13, míg a déli területeken az alsó határ 14, de ennél magasabb is lehet.

Így számold ki a SEER-értéket!

A SEER-érték az egész szezon alatt előállított hűtési energia (BTU-ban mérve) és az ugyanebben az időszakban elfogyasztott elektromos energia hányadosa (wattórában).

Minél magasabb a SEER-érték, annál energiahatékonyabb egy klíma. Ez azt jelenti, hogy alacsonyabb számlákat eredményez (ugyan maga a berendezés drágább szokott lenni, de hosszútávon megtérül), valamint csökkentheti a környezeti terhelést is.

Klímát szeretnél? Kérj ajánlatot beszerelésre most!

Klímával fűteni?

Igazából milyen klímával fűteni? Jó lenne valami gazdaságos megoldást találni a fűtésre? Rengeteg cikket elolvastál már a témában, de még mindig nem vagy biztos benne, hogy megéri a klímavásárlás? Nehezen tudod elképzelni, hogy az az eszköz, ami nyáron olyan kellemes hűvöset ad, télen melegen is tart? Pedig igaz. A mai

Tovább olvasom »

Szuper támogatások, ha klímára és napelemre váltanál

A jelenleg elérhető megoldások közül a napelemmel működtetett klímás fűtés az egyik leggazdaságosabb és legfenntarthatóbb megoldás. A kombináció szinte ingyenesen szolgáltat áramot és fűtést a tulajdonosának (vagy éppen hűtést, hogyha nyári időszakról van szó). A beruházás azonban meglehetősen költséges, ezért a legtöbb magyar otthon nem engedheti meg magának a rendszer

Tovább olvasom »

Hogyan éljük túl a forróságot – légkondi nélkül?

Manapság a nyarak még Magyarországon is rendkívül forróak és nehezen elviselhetőek. De hogyan készüljünk erre a meleg évszakra? Mivel tudnánk lehűteni otthonunkat, amíg várjuk, hogy megérkezzen a klímánk? Akár anyagi megfontolásból, akár kényszerhelyzetből nem tudod élvezni a légkondik nyújtotta kellemes hűvöst otthonodban, cikkünkben rengeteg tippet és trükköt találsz arra, hogyan

Tovább olvasom »