Csak a fűtésszámlát ne! …avagy így spórolj egy klímával!

A karácsonyi időszak anyagilag mindenkit megvisel. Ráadásul a téli hónapokban a fűtés egyébként is elvisz egy rakás pénzt a háztartásból. Milyen megoldásokkal vághatjuk vissza a fűtési számlánkat? Vannak módszerek, amik segítségével spórolhatunk a klímánk energiafogyasztásán? Cikkünben feltárjuk ezeket a praktikákat! 

Szokások, amik hatnak…

A hűtő/fűtő szokásaink nem csak a pénztárcánkra és a közérzetünkre hatnak, de a környezetet is tudják negatívan befolyásolni. Egy energiahatékony klímával pénzt is spórolhatsz és zöldebbé is teheted a háztartásodat! Milyen jó lenne, ha úgy tehetnénk hatékonyabbá az energiafogyasztásunkat, hogy közben a környezetet sem károsítjuk, a pénztárcánk sem csappan meg és hidegebb sincs otthon… Várjunk csak! Lehetséges. Mutatjuk, hogyan!

Fontos paraméterek

Az alapos utánajárással a klímavásárláskor sok pénzt megspórolhatsz hosszú távon. Az alábbi értékekre érdemes odafigyelni:

  • (SEER) Seasonal Energy Efficiency Ratio – Szezonális energiahatékonysági mutató
  • (SCOP) Seasonal Coefficient of Performance – Szezonális teljesítménytényező

Minél magasabb a mutató, annál energiahatékonyabb a modell.

A légkondicionálók teljesítményét a kilowatt (kW) vagy a British Thermal Units (BTU) mértékegysége jelöli. A nagyobb teljesítményű modelleket a nagyobb területek fűtéséhez érdemes alkalmazni, a nem megfelelő teljesítményű berendezés választásával – akár felül, akár alul lőjük a célt – rengeteg felesleges energiát pazarolhatunk el. 

A légáramlás erősségére is érdemes odafigyelni. Minél magasabb az értéke, annál gyorsabb egy-egy szoba befűtése vagy lehűtése.

Karbantartás mint csodafegyver

A klímakarbantartás fontossága a csapból is folyik. Az egészségügyi és a garanciális szempontokon felül a gazdasági oldalát is érdemes megvizsgálni a folyamatnak. Már a legalapvetőbb teendők, mint a rendszeres szűrőtisztítás és a takarítás is nagyban hozzájárulhat a normális működéshez. Egy jól karbantartott klíma nehezebben romlik el, nem csökken a teljesítménye és még az élettartama is meghosszabbodik.

A termosztát optimális beállítása

Ha odafigyelünk a termosztát optimális beállítására, sok energiát megspórolhatunk. Fűtéskor érdemes a legalacsonyabb, még komfortos hőmérsékletre beállítani, míg hűtési időszakban a legmagasabbra. Könnyedén spórolhatsz pénzt a programozható termosztát napi rutinhoz igazításával. Például a munkahelyeden töltött időszakra vedd egy kicsit lejjebb a hőmérsékletet! 

A ventilátorok és a szellőztetés okos alkalmazása

A klíma és az otthoni ventilátorok okos vegyítése, illetve a természetes szellőztetési rutin stratégiai átgondolása további energiapazarlástól kímélhet meg. Például egy ventilátor segítségével egyenletesebben eloszlathatod a szobában a meleg levegőt. Nyáron érdemes az éjszakai hűvöset is a hűtési rutinunkba iktatni, télen pedig nem a nap leghidegebb időpontjaiban szellőztetni. 

Energiahatékony ablakok

Az ablakok stabil nyílászárásával a meleg levegőt hosszabb ideig tudjuk megtartani. A modern, jól szigetelt otthonokat remekül be tudja fűteni a klíma és a szinten tartás is olcsóbban kivitelezhető. 

Válassz Polar légkondit, hogyha igazán energiahatékony modellt keresel! 

Klímát szeretnél? Kérj ajánlatot beszerelésre most!

Hogyan éljük túl a forróságot – légkondi nélkül?

Manapság a nyarak még Magyarországon is rendkívül forróak és nehezen elviselhetőek. De hogyan készüljünk erre a meleg évszakra? Mivel tudnánk lehűteni otthonunkat, amíg várjuk, hogy megérkezzen a klímánk? Akár anyagi megfontolásból, akár kényszerhelyzetből nem tudod élvezni a légkondik nyújtotta kellemes hűvöst otthonodban, cikkünkben rengeteg tippet és trükköt találsz arra, hogyan

Tovább olvasom »

H-tarifa – kinek éri meg?

H-tarifa kisokos: kinek, miért, hogyan? Az energiaválságnak köszönhetően a H-tarifa áramdíj szolgáltatás egyre népszerűbb. Hűtés/fűtés esetén ma már gyakran előkerül, mint lehetőség. De mi is ez a villamosenergiai szolgáltatás? Ki és hogyan veheti igénybe? A cikkből minden kiderül! Milyen tarifák léteznek? Ma már nem csak egy áramdíj szolgáltatás közül választhat

Tovább olvasom »

Energiahatékonysági mutatók magyarázata

Amikor eljutunk ahhoz a kérdéshez, hogy a klíma melyik energiabesorolást kapja, akkor a meghatározott szezonális hatékonysági értékekhez szükséges nyúlni: SEER (hűtésnél) és SCOP (fűtésnél). Ezek az értékek az EER és a COP értékeket váltották fel, a SEER és a SCOP jelzések életszerűbbek, ez a szabályzat 2013. január 1-én lépett életbe.

Tovább olvasom »