A nyári hőségben hűséges társ lehet egy klíma, négyévszakos eszköz esetén pedig az év többi hónapjában is. Ahogyan a klíma vásárlása előtt is körültekintően kell eljárni (például típust vagy méretet illetően), úgy a használata közben is érdemes vigyázni. A nyári hőség magával hozza az általában gyorsan lecsengő, de egyben nagy erejű viharok és a villámlást is, ez pedig nagymértékű károkat okozhat a berendezésekben. El lehet kerülni, hogy baja essen az eszköznek?
Villámcsapások és a klíma
A villámcsapások jelentős elektromos feszültséget generálnak, ez közvetlenül károsíthatja a klímát. Ez a jelenség leginkább akkor okozhat kárt a berendezésben, ha közvetlenül azt az épületet éri villámcsapás, amelyre az eszköz fel van szerelve vagy a hálózat sérül, amely a klímát működteti. Ennek következtében sérülhet a klíma kompresszora és a vezérlőpanel is, valamint tűzveszély is keletkezhet.
Viharok miatti áramkimaradás
A nagyobb nyári viharok következtében áramkimaradás keletkezhet, amely megszakíthatja a klíma működését. Ez abban az esetben jelenthet gondot, ha nincsen szabályozva a kílma működése és rendszertelenül ki- és bekapcsol a készülék. A viharok ebből a szempontból úgy károsíthatják a berendezéseket, hogy a véletlenszerű leállások miatt rövidül az élettartama.
Nyári zivatarok hatása
A nyári zivatarok során megemelkedett páratartalom növelheti a kondenzáció és a korrózió kockázatát a légkondicionáló berendezésekben, ezzel károsítva a berendezést. A túlzott nedvesség rövidzárlatokat és korróziós károkat okozhat, különösen a klíma érzékeny elektronikai alkatrészeiben.
Hogyan lehet megelőzni a bajt?
A forró időszakban megjelenő viharok és villámlás nagy károkat okozhatnak a klímákban, de szerencsére vannak olyan biztonsági tippek, amiknek elvégzése után nem kell aggódnunk attól, hogy kár keletkezik a berendezésben. Elsősorban az áramtalanítás tudja megelőzni a viharok és villámok okozta károkat, hiszen így jóval kevesebb arra az esély, hogy feszültséglöketek okozta károk keletkeznek. A nyári időszakban megjelenő viharok és villámlások miatt érdemes lehet túlfeszültség-védővel, valamint villámhárítóval is felszerelkezni. Ezzel ki lehet küszöbölni a feszültségingadozás és villámlás okozta károkat. Az utóbbi helyzetben lényegében annyi történik, hogy a villámhárító elvezeti a földbe a villámokat, ezzel védve a klímát a vihar és villámok okozta károktól.